איך בוחרים תיק ריצה?

איך בוחרים תיק ריצה?
הגעתם לשלב בו כבר פחות אפשר לרוץ ללא ציוד כי בגלל המרחק, הקושי או החוסר בתחנות עצירה מצוידות בדרך - אתם כבר צריכים לשאת עליכם את הציוד במהלך הריצה.
עם תיק ריצה (ווסט ריצה או "שלוקר") הריצה רגועה יותר כי הציוד עליכם והריצה מהירה יותר (כבר אין צורך לעצור). יש הרבה סוגים של ווסטים לריצה עם מאפיינים שונים: נפח תכולה, כמות כיסים, אופן הלבישה, אופן הצמדת התיק לגוף, אביזרים נוספים שקיימים בתיק, אפשרות לחבר מקלות ריצה, גודל פיזי של הווסט וכיו״ב.

הנה המאפיינים שעליכם לקחת בחשבון כשאתם שוקלים לרכוש את ווסט הריצה הבא שלכם:

כמות המים שתצטרכו בריצה:

החישוב הראשון יהיה המרחק בו אתם עוברים במהלך התחרות או האימונים.
צריך לחשב את כמות המים שתזדקקו לה בין תחנה לתחנה, והאם תעצרו בה למילוי מחדש או שתמשיכו קדימה ואז הנפח משתנה. אין צורך לשאת כמות מים גדולה מדי אם התכנון יהיה לעצור בתחנות ולהשתמש בשתיה הקיימת שם או למלא בה את שקית המים שעליכם, ומצד שני חשוב לא להגביל את כמות השתיה שעליכם למינימום כדי לא להגיע למצב בו נתקעתם בלי מים מאחר והשתמשתם יותר בכמות שנמצאת עליכם בגלל חום, מאמץ או אפילו חוסר במים כשהגעתם לתחנה בה אמורים להיות מים (תחנה בתחרות או נקודת מים בשטח בה תכננתם להשתמש).
נפחי המים המקובלים בריצות למרחקים השונים נעים החל מ 600 מ"ל (בבקבוקים) דרך שקיות שתיה של 1.5, 2 או 3 ליטר.
רב תיקי הריצה מגיעים במספר אפשרויות נשיאת מים: או רק תא אחורי לנשיאת שקית שתיה, או רק כיסים קדמיים המיועדים לבקבוקי שתיה שצריך או לא צריך לשלוף בכדי לשתות, תיקי ריצה עם תא אחורי + כיסים קדמיים, אפשרות להוספת תאים נוספים לתיק הקיים כדי לאפשר עוד מקום לשתיה, תיקים ללא מקום לשתייה כלל לתחרויות קצרות ומהירות.

כמות הציוד שתרצו לשאת אתכם בריצה
הכמות כמובן משתנה ותלויה בגורמים כמו מרחק ריצה, זמן ריצה, תנאי שטח, מזג אוויר וכיו"ב. הכיסים מסביב לווסטי הריצה והתאים האחוריים עוזרים לכם לשאת גם ציוד קטן כגון אוכל טכני, ציוד נלווה, וגם ציוד גדול כגון מעיל גשם, מכנסיים, מקום לפנס הראש בגמר החשיכה, אוכל יותר גדול וכיו"ב.
הכיסים מגיעים בגדלים שונים ובכמות שונה בין האפשרויות הרבות.

משך הזמן שהתיק יהיה על גופכם באופן רצוף:

לזמן ישנה גם חשיבות על ההחלטה איזה תיק ריצה לבחור. ככל שזמן לבישת התיק ארוך יותר, כך ישנה משמעות לחומרים מהם עשוי התיק אשר לרב יותר דקים, קלי משקל, מנדפים, אלסטיים, מונעים קפיצה על הגוף. ההשקעה בתיקים אלו היא לרב גבוהה יותר מאשר בתיקים בסיסים יותר, שיכולים גם להתאים לכם אם הצרכים שלכם שונים.

משקל תיק הריצה:

למשקל תיק הריצה יש חשיבות גבוהה בתכנון מאחר ועל משקל התיק יש להוסיף את כל מה שייכנס לתוכו, ולכן חשוב להקל כמה שאפשר כבר בהתחלה. יש לשים לב שמשקל תיק הריצה שווה ערך לאיכותו, מאחר וככל שהתיק יותר קל (המצב הרצוי) החומרים והתפרים מהם תיק הריצה מורכב חייבים עדיין לעמוד בעומסים הגדולים הצפויים לו בזמן שהוא בפעילות.

תוספות ואפשרויות:

חשוב לבדוק אילו תוספות מגיעות עם התיקים. מומלץ לפחות כיס אחד עם רוכסן לשמירה על הדברים שלא נרצה לאבד בריצה (מפתח, כסף..), משרוקית איתור (הנדרשת ברב התחרויות הרשמיות בחו"ל), אפשרות מובנית לנשיאת מקלות ריצה, האם יש מחזירי אור על התיק שידגישו את נוכחותכם על גבי כביש, מידת הנידוף של התיק (שתעזור לזיעה בגב להתנדף במהלך הריצה), אפשרויות הידוק התיק על גופכם כך שהתיק לא יקפוץ במהלך הריצה ואפשרויות נוספות.
 
הכי חשוב - עליכם להתנסות בתיק הריצה בפועל לפני שאתם רוכשים אותו, על מנת לוודא התאמה מלאה לצרכים שלכם. 
אצלנו ב RaidLight Israel אנחנו מאפשרים להתנסות בפועל בתיק לפני רכישתו.
 
טבלת השוואה בין תיקים ווסטים שונים של חברת RAIDLIGHT (הקליקו על התמונה להגדלה)

 

בחברת לפידות, יבואנית RaidLight, ניתן למצוא 3 קטגוריות תיקים בקטלוג הריצה:

סדרת ACTIV: סדרה המתאימה לרצים המתחילים.
סדרת REPONSIV: סדרה המתאימה לרצים המתקדמים.
סדרת REVOLUTIV: סדרת הקצה המתאימה לתחרותיים ופודיומיסטים.
לקטלוג ראיידלייט המלא: https://lapidot.net/trail-running

השאירו תגובה

שימו לב, תגובות חייבות להיות מאושרות לפני שיפורסמו.