RSS

בלוג

איך בוחרים תיק ריצה

הגעתם לשלב בו כבר פחות אפשר לרוץ ללא ציוד כי בגלל המרחק, הקושי או החוסר בתחנות עצירה מצוידות בדרך - אתם כבר צריכים לשאת עליכם את הציוד במהלך הריצה.

עם תיק ריצה (ווסט ריצה או "שלוקר") הריצה רגועה יותר כי הציוד עליכם והריצה מהירה יותר (כבר אין צורך לעצור). יש הרבה סוגים של ווסטים לריצה עם מאפיינים שונים: נפח תכולה, כמות כיסים, אופן הלבישה, אופן הצמדת התיק לגוף, אביזרים נוספים שקיימים בתיק, אפשרות לחבר מקלות ריצה, גודל פיזי של הווסט וכיוב.

קבלו את המאפיינים שעליכם לקחת בחשבון כשאתם שוקלים לרכוש את ווסט הריצה הבא שלכם:

כמות המים שתצטרכו בריצה
החישוב הראשון יהיה המרחק בו אתם עוברים במהלך התחרות או האימונים.
צריך לחשב את כמות המים שתזדקקו לה בין תחנה לתחנה, והאם תעצרו בה למילוי מחדש או שתמשיכו קדימה ואז הנפח משתנה. אין צורך לשאת כמות מים גדולה מדי אם התכנון יהיה לעצור בתחנות ולהשתמש בשתיה הקיימת שם או למלא בה את שקית המים שעליכם, ומצד שני חשוב לא להגביל את כמות השתיה שעליכם למינימום כדי לא להגיע למצב בו נתקעתם בלי מים מאחר והשתמשתם יותר בכמות שנמצאת עליכם בגלל חום, מאמץ או אפילו חוסר במים כשהגעתם לתחנה בה אמורים להיות מים (תחנה בתחרות או נקודת מים בשטח בה תכננתם להשתמש).

נפחי המים המקובלים בריצות למרחקים השונים נעים החל מ 600 מ"ל (בבקבוקים) דרך שקיות שתיה של 1.5, 2 או 3 ליטר.

רב תיקי הריצה מגיעים במספר אפשרויות נשיאת מים: או רק תא אחורי לנשיאת שקית שתיה, או רק כיסים קדמיים המיועדים לבקבוקי שתיה שצריך או לא צריך לשלוף בכדי לשתות, תיקי ריצה עם תא אחורי + כיסים קדמיים, אפשרות להוספת תאים נוספים לתיק הקיים כדי לאפשר עוד מקום לשתיה, תיקים ללא מקום לשתייה כלל לתחרויות קצרות ומהירות.

כמות הציוד שתרצו לשאת אתכם בריצה
הכמות כמובן משתנה ותלויה בגורמים כמו מרחק ריצה, זמן ריצה, תנאי שטח, מזג אוויר וכיו"ב. הכיסים מסביב לווסטי הריצה והתאים האחוריים עוזרים לכם לשאת גם ציוד קטן כגון אוכל טכני, ציוד נלווה, וגם ציוד גדול כגון מעיל גשם, מכנסיים, מקום לפנס הראש בגמר החשיכה, אוכל יותר גדול וכיו"ב.
הכיסים מגיעים בגדלים שונים ובכמות שונה בין האפשרויות הרבות.

משך הזמן שהתיק יהיה על גופכם באופן רצוף
לזמן ישנה גם חשיבות על ההחלטה איזה תיק ריצה לבחור. ככל שזמן לבישת התיק ארוך יותר, כך ישנה משמעות לחומרים מהם עשוי התיק אשר לרב יותר דקים, קלי משקל, מנדפים, אלסטיים, מונעים קפיצה על הגוף. ההשקעה בתיקים אלו היא לרב גבוהה יותר מאשר בתיקים בסיסים יותר, שיכולים גם להתאים לכם אם הצרכים שלכם שונים.

משקל תיק הריצה
למשקל תיק הריצה יש חשיבות גבוהה בתכנון מאחר ועל משקל התיק יש להוסיף את כל מה שייכנס לתוכו, ולכן חשוב להקל כמה שאפשר כבר בהתחלה. יש לשים לב שמשקל תיק הריצה שווה ערך לאיכותו, מאחר וככל שהתיק יותר קל (המצב הרצוי) החומרים והתפרים מהם תיק הריצה מורכב חייבים עדיין לעמוד בעומסים הגדולים הצפויים לו בזמן שהוא בפעילות.

תוספות ואפשרויות
חשוב לבדוק אילו תוספות מגיעות עם התיקים. מומלץ לפחות כיס אחד עם רוכסן לשמירה על הדברים שלא נרצה לאבד בריצה (מפתח, כסף..), משרוקית איתור (הנדרשת ברב התחרויות הרשמיות בחו"ל), אפשרות מובנית לנשיאת מקלות ריצה, האם יש מחזירי אור על התיק שידגישו את נוכחותכם על גבי כביש, מידת הנידוף של התיק (שתעזור לזיעה בגב להתנדף במהלך הריצה), אפשרויות הידוק התיק על גופכם כך שהתיק לא יקפוץ במהלך הריצה ואפשרויות נוספות.

הכי חשוב - עליכם להתנסות בתיק הריצה בפועל לפני שאתם רוכשים אותו, על מנת לוודא התאמה מלאה לצרכים שלכם. 
אצלנו ב RaidLight Israel אנחנו מאפשרים להתנסות בפועל בתיק לפני רכישתו
.


טבלת השוואה בין תיקים ווסטים שונים של חברת RAIDLIGHT (הקליקו על התמונה להגדלה)

בחברת לפידות, יבואנית RaidLight, ניתן למצוא 3 קטגוריות תיקים בקטלוג הריצה:

סדרת ACTIV: סדרה המתאימה לרצים המתחילים.
סדרת REPONSIV: סדרה המתאימה לרצים המתקדמים.
סדרת REVOLUTIV: סדרת הקצה המתאימה לתחרותיים ופודיומיסטים.


לקטלוג ראיידלייט המלא: https://lapidot.net/trail-running

מה זה R-Value ולמה הוא חשוב כשמתכננים טיול?

חברת Therm-A-Rest הוקמה במקור כדי לפתח פתרונות עבור לינת שטח טובה ונעימה עבור מטיילי שטח. האתגר הוא לתכנן ציוד שיתן את הנוחות הנדרשת לשינה בשטח על הקרקע, שינה מבודדת מהקרקע כך שלא נאבד חום גוף בהולכה אל הקרקע הקרה, כלומר מזרן מבודד ככל שניתן ונוח לשינה.
עבור מטיילי השטח הנושאים את הציוד על גבם, יש להוסיף את האתגרים הבאים: מזרן קל ככל שניתן, קומפקטי ככל שאפשר לנוחות הנשיאה ועמיד בתנאי השטח כמובן.

יכולת הבידוד של המזרן היא קריטית, מדד ה R-Value מאפשר לנו להבין יכולות בידוד של מזרנים שונים ולהשוות ביניהם.

ערך R-Value מייצג עמידות תרמית. כלומר רמת התנגדות (בידוד) של החומר למעבר שטף חום דרכו. ככל שההתנגדות התרמית של החומר גבוהה יותר, הוא מבודד טוב יותר. בשיטה זו נהוג לדרג רמות בידוד של חלונות, חיפוי קירות ומבנים וכ"ו.

צוות הפיתוח של חברת Therm-A-Rest, יחד עם צוותים של חברות מזרני שטח נוספות ורשתות שיווק ציוד טיולים מובילות, חברו יחד לשיתוף פעולה על מנת לייצר תקן חדש ומוסכם של בדיקה והשוואה לערכי R-Value למזרני שטח - ASTM F3340-18. זהו תקן שנקבע באמצעות ה- ASTM - American Society for Testing and Materials ומעניק תהליך בדיקה ומדידה זהה ובר השוואה המאפשר הבנה והשוואה קלה בין מזרני השטח של חברות שונות.

בחודשים האחרונים מעדכנות החברות שמייצרות מזרני שטח את ערכי ה-R-Value שלהם בהתאם לתוצאות המבדקים של התקן החדש. בערכי ה-R-Value של מזרני Therm-A-Rest ניתן לראות שינויים (לטובה!) וערכים גבוהים יחסית למשקל/נפח ויחסית למזרני חברות אחרות בשוק. נתונים אלו מעידים על איכות ויכולת בידוד גבוהה, מענה מלא לדרישות ממזרן שטח ותמורה מעולה ביחס לעלות.

מתוך היו-טיוב "New Sleeping Pad R-Value Standard | Everything has changed" של Justin Outdoors.


איך מודדים את זה?

בהתאם לתקן יש להשתמש במכשיר בדיקה המכיל 2 משטחי מתכת: משטח תחתון בעל טמפרטורה קבועה של 5 מעלות צלזיוס (הדמיה של קרקע קרה), על המשטח התחתון מניחים את המזרן, ומעל המזרן המשטח העליון בעל יכולת חימום ומדידת טמפרטורה במספר נקודות על ידי חיישנים.

המבדק מתחיל כשהמשטח העליון מחומם לטמפ' של 35 מעלות (הדמיה של חום גוף אדם) ואז במשך 4 שעות המזרן משמש מבודד בין המשטח התחתון והקר (5 מעלות) לבין המשטח העליון והחם המקבל זרם חשמלי קבוע ומדיד כדי לשמר את הטמפ' של 35 מעלות. מחשב בודק את כמות האנרגיה הנדרשת לשמירה על טמפ' של 35 במשטח העליון, שמדמה בעצם את גוף האדם, ובכך יכול לקבוע מהו ערך ה-R-Value (יכולת הבידוד) של אותו המזרן.

ככל שנדרשת יותר אנרגיה לשמר את הטמפרטורה של 35 מעלות צלזיוס במשטח העליון, כך המזרן מבודד פחות, וערך ה-R-Value נמוך יותר. ובהתאם פחות אנרגיה נדרשת = המזרן מבודד יותר.
הקליקו לצפייה בוידאו "Sleeping Pad R-Value: How to use the ASTM Standard and Seasonality Guide" מאת Therm-A-Rest.

למה למדוד R-Value ולא לתת טווחי טמפרטורה?
לטובת שינת לילה טובה בשטח, אנחנו שואפים להשיג שתי מטרות: שמירה על חוף הגוף ובידוד מהקרקע.

שימוש בשק שינה מאפשר שמירת חום הגוף באוויר קבוע ולא מתחלף הכלוא בשק השינה (סוגי מילוי שונים), כלומר, ומניעת אובדן חום בהסעה אל האוויר הקר העוטף אותנו מלהיכנס אל שק השינה ואל הגוף.
שימוש במזרן מאפשר בידוד תרמי ואובדן חום הגוף בהולכה אל הקרקע הקרה.

ישנם משתנים רבים שמשפיעים על כמה נוחה ונעימה שינת השטח שלנו - טמפ', לחות, משטח השינה, העדפות שינה של כל אחת ואחד מאיתנו. לכן קשה מאד לקבוע טווח טמפרטורה שיקלע להעדפות ולתכונות השונות של אנשים שונים.
על כן, בסופו של דבר ולאחר עבודה משותפת של מספר גופים יחדיו, נבחר ערך ה-R-Value למדידת איכות ובידוד מזרן השטח.

בשטח
שק השינה שלכם, אפילו הטוב ביותר, לא יצליח לבודד ביניכם לבין הקרקע. מילוי שק השינה ימחץ תחת משקל גופכם ולא יצליח לכלוא אוויר ולבודד-למנוע איבוד חום אל הקרקע. לכן חשוב מאד לבחור מזרן שטח המתאים לתנאי השטח אליהם אתם יוצאים.

בתרשים הבא מתארת חברת Therm-A-Rest כיצד להתאים בין ערך ה-R-Value לבין תנאי השטח. חשוב להבין שכל אחד מאיתנו ישן\ה בצורה אחרת ונזקק\ת לציוד בהתאם, אך באופן כללי ניתן לקשר בין ערכי ה-R-Value לבין הקור ועונות השנה:

במיוחד לאור העובדה שישנם משתנים רבים כל כך, היה חשוב ליצרניות השונות לייצר שפה אחידה לבחירת מזרן - כל המזרנים בעלי התו ASTM F3340-18 נבדקו באותה שיטה ועל כן הערכים שלהם זהים, ואפשר להשוות ולבחור בין מזרנים שונים ללא חשש.

לסיכום - תמיד טוב שיש סטנדרט חדש שמאפשר לנו להשוות ולדעת טוב יותר מה האפשרויות בשוק. אין ספק שהמזרנים של חברת Therm-A-Rest ממשיכים להצטיין ביכולתם לבודד מהקרקע, תוך כדי שהם נוחים מאד וקלים ביותר - ועכשיו גם עם שסתומים חדשים שמקלים על הניפוח, האיזון והריקון. אז למה אתם מחכים? בחרו את המזרן שלכם: www.lapidot.net/mattress

איזו נעל טיפוס מתאימה לי יותר? איך בוחרים נעל טיפוס? איך משווים בין נעלי טיפוס?

איזו נעל טיפוס מתאימה לי יותר? איך בוחרים נעל טיפוס? איך משווים בין נעלי טיפוס?

ראו טבלה מורחבת לבחירת מדגמי BOREAL בסוף הכתבה

נעלי טיפוס נועדו לתת לכף הרגל אחיזה טובה על המשטח עליו היא נמצאת ולתנוחת הגוף.

נעלי טיפוס ניחנות בשני מאפיינים עיקריים:

 1. הסוליה בנויה מגומי שיש לו מקדם חיכוך גבוה על משטחים כגון סלע ומשטחים אחרים. גומי איכותי מאפשר למשל טיפוס ב'סמירינג' - כלומר חיכוך גבוה באחיזה חלקה (למשל על חלקים משופעים, מדפונים קנים, שפיצים, וטכניקות כגון ליי-באק , ארובות וכיוב.
 2. צורת וגודל הנעל צריכים למנוע כל תזוזה של כף הרגל בתוך הנעל, כך שהעברת הכל של הרגל דרך הנעל תהיה ישירה על משטח המגע. ככל שהנעל יותר מותאמת וצמודה על כף הרגל כך היא מאפשרת עבודה מדוייקת יותר, בעיקר בטכניקות כגון אדג'ינג (שימוש באחיזה קטנה ובה חלק קטן של הנעל במגע עם המשטח) , פוקטים (כיסים קטנים) וכיוב.


מה חשוב לבדוק בנעל לפני רכישה:
נעל טיפוס קשה או רכה
ככל שסולית הנעל עבה, כך הנעל קשה יותר. בגדול נעל קשה- מאפשרת יותר תמיכה ברגל אבל פחות עבודת רגליים מדוייקת - מתאימה בעיקר למתחילים. נעל רכה - מאפשרת שימוש מדוייק יותר אבל ביותר מאמץ - מתאימה למתקדמים.

בהונות ישרות או כפופות
ההבדל הוא בעיקר בסגנון הטיפוס, אבל מקובל גם שנעלים עם בהונות כפופות מיועדות יותר למטפסים מנוסים.
אם הבהונות ישרות בתוך הנעל, ומנסים לעמוד על אחיזה קטנה, הבהונות יתכופפו, וצריך להפעיל כוח כדי לשמור את הסוליה ישרה. בבהונות כפופות אין את הבעיה הזו (זה כמו קרימפ)

נעל טיפוס עם או בלי בטנה
הבטנה עשויה לרוב מבד ומקטינה באופן משמעותי את היכולת של הנעל לשנות את צורתה ואת מידה היכולת שלה להתרחב במקומות שהיא לוחצת מאד, ולהתאים את עצמה לכף הרגל. בגדול ככל שהבטנה עבה וחזקה יותר הנעל מחזיקה ליותר זמן.

נעלי טיפוס שטוחות או נעלי טיפוס קמורות
נעליים עם סוליה קמורה מתוכננות לטפס במסלולים שליליים יותר. טכניים יותר. הקשת בנעל מאפשרת למטפס ״למשוך״ עם כף הרגל, ולאחוז עם אחיזות יד במתארים שליליים.
לכן, נעליים במבנה שטוח הן יותר למתחילים וככל שהנעל יותר קמורה - כך הנעל נחשבת יותר מתקדמת המתאימה למגוון גדול יותר של טכניקות.אז איך בוחרים נעלי טיפוס?

קירות טיפוס
בדר"כ בקירות טיפוס לא צריך נעל מדוייקת במיוחד והקיר שם מאד מחוספס, כך שיש המון חיכוך אבל הנעלים נגמרות מהר. לכן לקירות טיפוס מומלצת נעל לא יקרה, אפילו כזו שהיא קצת גדולה ונוחה, ולא לוחצת כל כך.

למי שמטפס הרבה בקיר טיפוס וגם בשטח, מומלץ שיחזיק זוג נעלי טיפוס רק עבור הקיר, וזוג שני לשטח.

טיפוס בחוץ - מסלולי פייסים
במסלולי פייס בדרך כלל יידרשו שימוש באחיזות רגל קטנות ומגוונות: סמירינג, אדג'ינג, פוקטים, נעילות עקב... נעל מדוייקת ומעולה תעשה את העבודה. זה אומר לבחור את הנעליים הכי צמודות ולוחצות על הרגל שאפשר למצוא.

טיפוס בחוץ - מסלולים שליליים
במסלולים שליליים חשובה נעל מאד מגוונת: גם דחיפה עם הסוליה, גם משיכה עם העקב או עם הבוהן וגם סמירינג על כל מיני דברים. גם כאן, בדומה למסלולי פייס, חשוב שהנעל תהיה מדוייקת אבל חשוב גם שזו תהיה נעל שאוחזת מצויין את העקב, ושיש לה גומי גם על החלק העליון של הנעל, מעל הבהונות.

טיפוס בחוץ - טיפוס חריצים
מי שניסה לדחוף את נעלי הטיפוס שלו לחריץ ולסובב - מכיר את כאב הפיתול הנורא. ככל שהנעל רכה יותר (כלומר עם סוליה דקה ובלי בטנה) וככל שהנעל יותר לוחצת (האצבעות גם ככה נמעכות בנעל), אז הפיתול ממש נהיה מוגזם. לכן לטיפוס חריצים עדיף נעלים קשות, במידה נוחה ולא לוחצות מדי.

טיפוס בחוץ - מסלולים ארוכים \ מולטי-פיץ'
במסלולים ארוכים כמעט אף פעם לא מטפסים בשיא היכולת, יחסית ליכולת השיא של המטפס. נעלי טיפוס למסלולים ארוכים לא מחייבים נעליים מאד מדוייקות, אבל חשוב שתהיינה נוחות, לפעמים לשימוש רצוף ליותר מפיץ' אחד. החליצה והנעילה מחדש של הנעלים בכל תחנה מהוות פוטנציאל לבזבוז זמן הפוגע במהירות הטיפוס.
אז חשוב במיוחד שהנעליים תהיינה נוחות. נעלי טיפוס קצת גדולות מאפשרות גם לגרוב גרביים דקות ואז הן מתאימות לטיפוס גם כשקצת קר.


נערך בהשראת המקור: "איך בוחרים נעלי טיפוס" - האנציקלופדיה של הטיפוס

שסתומי WINGLOCK ו TWINLOCK החדשים של מזרני Therm-a-Rest

שסתומי WINGLOCK ו TWINLOCK החדשים של מזרני Therm-a-Rest

תכנון של ציוד שטח איכותי תמיד מציב אתגרים חדשים ומעוררי מחשבה. האתגרים הללו מורכבים עוד יותר כשמדובר בתכנון מחדש של מוצר מנוסה ואמיתי וותיק כמו שסתום המזרנים הקלאסי של Therm-a-Rest.

השסתום הינו חלק מהותי מסדרת מזרנים עטורי הפרסים מאז 1972. נכון, השסתום שונה בעבר מפליז לפלסטיק אבל מאז השסתום נכח ללא שינוי. למרות המורשת החזקה והביצועים של השסתום הקלאסי, הבינו ב Therm-a-Rest שהם יכולים להציע לעולם המחנאות ולתרמילאים משהו טוב יותר. לאחר מאות אבות-טיפוס ולמעלה מ- 500 לילות של בדיקות בשטח, אנחנו גאים להציג את שסתומי ™WingLock ו- ™TwinLock.

בניית העבר

כשהתחילו בתהליך העיצוב של השסתומים החדשים, Therm-a-Rest בדקו את עקרונות העיצוב שמבטיחים שכל הציוד שלהם יענה על דרישות ההרפתקאות שלכם. אחרי הכל, העקרונות הללו הם שהפכו את השסתום הקלאסי ליעיל ומתמשך כל כך.

כל מוצרי Therm-a-Rest מיוצרים לשהות לילה טובה יותר תחת הכוכבים. זוהי פילוסופיית העיצוב הבסיסית שלהם. לכן כל כך הרבה מוצרים וטכנולוגיות של Therm-a-Rest מושאלים ומשוכפלים בכל הענף. זהו המנוע וההבנה העמוקה של המשמעות של לישון בחוץ.

השסתום הקלאסי הוא חלוץ.

יכול להתמודד בקלות עם טמפרטורות ותפקודים קיצוניים, דרך הבוץ והחצץ המלווים את הטבע בחוץ. כשמסתכלים על שסתומים אחרים שהיו בשוק, גילינו כי שסתומים רבים אחרים לא יכלו לעמוד באלמנטים הנמצאים בטבע. אם מייצרים כבר קונספט חדש של שסתום, הוא יצטרך להמשיך במורשת של עמידות בקשיחות השטח שהשסתום הקלאסי שלנו היה ידוע בה.

בנוסף לקשיחות שלו, השסתום הקלאסי הוא גם קל להחלפה. מערך יכולות התיקונים הוא לא רק עבור השסתומים, אלא לכל הציוד של Therm-a-Rest. שסתומים רבים בשוק פוגעים במזרן כולו במידה והשסתום נפגע. המשמעות היא שמזרנים אחרים משאירים אותך עם האפשרות רק לרכוש אחד חדש.

התכונה האחרונה שהמעצבים רצו לפשט בזמנו היא עד כמה קל להשתמש בשסתום הקלאסי: שמאל לפתיחה וימין לסגירה. זה כל מה שצריך לדעת בכדי להשתמש בשסתום הקלאסי. לכן היה חשוב שעיצוב השסתומים החדש יהיה קל באותה שימוש, המאפשר לכם לנפח, ולשחרר אוויר ולהזיז את השסתום בקלות בעזרת שסתום הממוקם מעל משטח השינה של המזרן.

מעוצב ללילות טובים יותר

לאחר שהוחלט שרוצים לשמור על העמידות, יכולת התיקון והשימושיות של השסתום הקלאסי, התחילו לבדוק דרכים בהם ניתן לשפר את השסתום. אחרי עשרות פגישות ואינספור בדיקות - הגיעו ב Therm-a-Rest לפיתרון.

בעקבות הרצון לשפר משמעותית את יכולות הניפוח, מעבר האוויר הוגדל כך שכעת זרימת האוויר מוגברת וגם עמידות השסתום מוגברת.

כדי לייעל עוד יותר את קלות השימוש - שסתום הניפוח החדש הוא חד כיווני ומונע את בריחת האוויר במהלך ניפוח המזרן. לא צריך יותר לסגור את השסתום במהירות האפשרית כדי למנוע מהאוויר לברוח החוצה לאחר הניפוח.

WINGLOCK

בשל התכונה החדשה של הכנסת אוויר באופן חד כיווני, נוצר הצורך לייצר מעקף על מנת לאפשר למשתמשים גם להוציא אוויר מהמזרן. כאן נכנסות לתמונה "הכנפיים" של שסתום ה WingLock. סיבוב פשוט של הכנפיים מאפשר לאוויר לצאת, ומרוקן את המזרן מאוויר מהר יותר בזכות הפתח הגדול יותר. סיבוב קטן של הכנפיים לפני סיבוב חלקי של מכסה השסתום יאפשר לכמות אוויר קטנה להימלט. התנועות הפשוטות של סיבוב השסתום או הכנפיים הופכות את WingLock ו- TwinLock לקלים לשימוש כמו מכסה לבקבוק מים.TWINLOCK

עבור מזרנים גדולים עם נפח גדול, המציאו פתרון טוב יותר ליציאת אוויר קלה ומהירה. במקום להשתמש ב"כנפיים ", ל TwinLock יש שני שסתומים ייעודיים: שסתום חד כיווני IN ושסתום שחרור אוויר OUT. פתיחה חלקית של שסתום ה- OUT מאפשרת לכם לשחרר מעט אוויר ואילו סיבוב מלא יאפשר לכם ריקון מהיר של אוויר מהמזרן.

שינוי הדרך בה אתה חונה ללילה

לאחר ששכללו את העיצוב, Therm-a-Rest העמידו את שני השסתומים הללו למבחן. השסתומים עמדו ביותר מ מ 500 בדיקות בכדי להבטיח שאכן נמצא הפתרון הטוב ביותר עבור מחנאים וטיילים. השסתומים המהירים כברק מאפשרים ניפוח מהיר עד פי שלוש מהשסתום הקלאסי ושחרור האוויר מדמה משב רוח מהיר.

שסתומים אלה עוצבו ונוצרו עבורכם לחוויית שטח טובה יותר.

המדריך האולטימטיבי לשטיפה וניקוי של שקי שינה
המדריך האולטימטיבי לשטיפה וניקוי של שקי שינה

HEADER

לאחר מספר שימושים בשק השינה שלכם, תתחילו לשים לב שהוא מתחיל להראות "עייף". אולי כתמי הקפה מעלים בכם זכרונות מבוקר כלשהו אי שם במדבר, אך חשוב מאד לנקות את שק השינה - שכן לכלוך, זיהומים ושמנים על גבי שק השינה חודרים אט אט אל המילוי, וגורמים לו לאבד מיכולת החימום שלו.

עם זאת, ניקוי שקי שינה זה לא עניין של מה בכך, וכדאי לדעת איך לעשות את זה נכון. מילוי השק שינה, בין אם הוא פוך ובין אם סינטטי, הינו רגיש לחומרים שונים ותנאים שונים.
וכמו תמיד - אנחנו מתייצבים לצידכם והכנו בשבילכם את המדריך האולטימטיבי לשמירה על שק השינה שלכם - כדי שישאר איכותי וחמים לאורך זמן!

דברים בסיסיים שכדאי לדעת
קודם כל- הכל במידה. נכון שלשטוף את שק השינה זה חשוב, אבל שטיפה תדירה זה גם בעייתי, כי היא עלולה לפגוע ביכולות הבידוד של המילוי. כלל אצבע מומלץ לשטיפת שק השינה הוא אחת לשנה.
דבר שני, ולא פחות חשוב - אל תנקו בניקוי יבש, אל תשתמשו במלבין ואל תשתמשו במגהץ.

לגבי התהליך עצמו - ישנם שירותים מקצועיים לשטיפת שקי השינה, שאמורים לתת תוצאות טובות. עם זאת, לעיתים זמן ההמתנה ארוך. אתם גם יכולים לשטוף את שק השינה באמבט, אך זהו תהליך ארוך ומעייף.
ההמלצה שלנו - להשתמש במכונת כביסה עם פתח קדמי (ולא עילי) ומייבש, כדי למנוע נזק לציוד.

מה תצטרכו?
בנוסף למכונת כביסה עם פתח קדמי ומייבש, יש עוד מספר פריטים שתצטרכו איתכם.
בראש ובראשונה - חומר ניקוי שמתאים לסוג המילוי של שק השינה שלכם. יש מספר חברות שמייצרות מוצרים איכותיים.
לתהליך הייבוש, אנחנו ממליצים גם על מספר כדורי טניס או כדורי ייבוש, שאותם מוסיפים למייבש הכביסה בזמן ייבוש שק השינה. הם מונעים מהמילוי להדבק ועוזרים בתהליך הייבוש.


Down Sleeping bag

אז איך לשטוף ולייבש שקי שינה במילוי פוך?

שטיפה
יש לבצע שטיפה ידנית או במכונת כביסה גדולה עם פתח קדמי. מומלץ להוסיף 90 מ״ל של חומר הניקוי של Nikwax. בחרו בתכנית שטיפה קרה, עדינה עם שני סבבי השרייה.
אנחנו ממליצים להוסיף עוד סיבוב סחיטה לאחר הסיום, כדי לוודא שהוצאנו כמה שיותר מים משק השינה לפני הייבוש.
אין לנקות בניקוי יבש. אין להלבין. אין לגהץ.

ייבוש
ייבוש בתליה עדיף כל עוד זה אפשרי. זה עלול להיות ארוך (24-48 שעות או אפילו יותר), אבל זוהי הדרך הטובה ביותר לשמור על איכות שק השינה. ייבשו במקום מאוורר היטב, עם לחות נמוכה. נערו מדי פעם בעדינות על מנת לשחרר התגבשויות, והפכו את שק השינה מדי פעם כדי לעזור לתהליך לקרות במהירות וביעילות.

אם אתם צריכים לייבש את שק השינה מהר יותר, ניתן להכניס למייבש כביסה גדול, בטמפרטורה נמוכה. במהלך הייבוש, שק השינה מתנפח ויכול למלא את כל נפח המייבש. מצב זה עלול למנוע משק השינה להתהפך ולנוע בתוך התא, ובכך לגרום לנקודות חמות על גבי מעטפת שק השינה - עד כדי המסה של המעטפת! לכן, יש לבדוק את המצב באופן תדיר ולעקוב אחרי התהליך, לפתוח את המייבש ולשנות את מנח שק השינה בתוך התא, לנער אותו ולשחרר התגבשויות.
הכנסה של 3-5 כדורי טניס למייבש הכביסה תעזור להנעת השק בתוך התא, שבירת ההתגבשויות וייעול תהליך הייבוש.

חומר לטיפול בפוך מבית Nikwax
מומלץ להשתמש בחומר לטיפול בפוך כדי לשמר את יכולת דחיית המים של הפוך. זהו חומר שתוכנן במיוחד לחידוש וחיזוק איכות הפוך. עקבו אחרי ההוראות על המוצר כדי להשתמש בו באופן הנכון ביותר.

אחסון
דחיסת שק השינה לאורך זמן פוגעת באיכותו ויכולותיו. לכן אם תאחסנו אותו בצורה רפויה ולא דחוסה, הוא ישמש אתכם לאורך זמן רב יותר. מומלץ לשמור עליו במקום קריר ויבש, ואם אין ברירה, אז הכניסו אותו לשק מאוורר. אל תשתמשו בשק אטום למים לאחסון שק השינה.

Synthetic Sleeping Bag

איך לשטוף ולייבש שקי שינה במילוי סינטטי?

שטיפה
שטיפה ידנית או במכונת כביסה גדולה עם פתח קדמי. השתמשו בסבון כביסה עדין ללא דטרגנטים. בחרו בתכנית שטיפה קרה, עדינה עם שני סבבי השרייה.
אין לנקות בניקוי יבש. אין להלבין. אין לגהץ.

ייבוש
ייבוש בתליה עדיף כל עוד זה אפשרי. זה עלול להיות ארוך (24-48 שעות או אפילו יותר), אבל זוהי הדרך הטובה ביותר לשמור על איכות שק השינה. ייבשו במקום מאוורר היטב, עם לחות נמוכה. נערו מדי פעם בעדינות על מנת לשחרר התגבשויות, והפכו את שק השינה מדי פעם כדי לעזור לתהליך לקרות במהירות וביעילות.

אם אתם צריכים לייבש את שק השינה מהר יותר, ניתן להכניס למייבש כביסה גדול, בטמפרטורה נמוכה. במהלך הייבוש, שק השינה מתנפח ויכול למלא את כל נפח המייבש. מצב זה עלול למנוע משק השינה להתהפך ולנוע בתוך התא, ובכך לגרום לנקודות חמות על גבי מעטפת שק השינה - עד כדי המסה של המעטפת! לכן, יש לבדוק את המצב באופן תדיר ולעקוב אחרי התהליך, לפתוח את המייבש ולשנות את מנח שק השינה בתוך התא, לנער אותו ולשחרר התגבשויות.
הכנסה של 3-5 כדורי טניס למייבש הכביסה תעזור להנעת השק בתוך התא, שבירת ההתגבשויות וייעול תהליך הייבוש.

אחסון
דחיסת שק השינה לאורך זמן פוגעת באיכותו ויכולותיו. לכן אם תאחסנו אותו בצורה רפויה ולא דחוסה, הוא ישמש אתכם לאורך זמן רב יותר. מומלץ לשמור עליו במקום קריר ויבש, ואם אין ברירה, אז הכניסו אותו לשק מאוורר. אל תשתמשו בשק אטום למים לאחסון שק השינה.


בהצלחה :)

סרטון הדרכה להחלפת מיתר \ מוט בשלדת אוהלי MSR
סרטון המראה צעד אחר צעד כיצד ניתן להחליף בקלות מוטות ו\או מיתר פנימי בשלדת אוהלי MSR.
ניתן לרכוש את החלפים אצלנו (תלוי מצב מלאי) בטלפון 08-9797040

אחזקת מקלות ריצה
יש להקפיד לחזק את המפרק התחתון של מקלות הריצה על ידי חיזוק ההברגה.


STOP - עצרו הכל !

אז כפי שראיתם ובוודאות שמעתם לאחרונה – חברת PETZL הצרפתית החליטה להוציא ב 2019 את הדגם החדש של מכשיר הגלישה STOP.

אז מה כל הרעש מסביב ? מה חדש במכשיר ומהם היתרונות שלו לעומת הדגם הקודם ?

אנחנו פה כדי להוסיף לכם מעט אור על המכשיר החדש לפני שאתם לוקחים אותו לסיבוב במערה.

 

 

אז מה היתרונות של ה STOP החדש ? 

 • פתח חיבור מכשיר בעיצוב חדש! הפתח הרחב מאפשר סיבוב של הסטופ לאורך טבעת FREINO Z ללא ניתוק הסטופ מהטבעת לטובת חיבור נוח ללולאת ציוד של הרתמה. (לא אפשרי בדגמי 2018 ואחורה של הסטופ והטבעת)
 • עמידות גבוהה ומשופרת לבליה הודות לגלגלוני חיכוך חדשים העשויים מפלדת אל-חלד.
 • בלימה יעילה יותר על החבל ללא קשר למצבו : רטוב, יבש, בוצי, נוקשה
 • תואם לחבלים בקטרים בין 8.5 עד 11 מ"מ
 • אינו יוצר קינקנים / פיתולים / סיבובים בחבל
 • הידית החדשה והארגונומית מאפשרת לשחרר חבל תחת עומס להמשך הגלשת אדם למטה.
 • הידית החדשה פונה אל המשתמש ומאפשרת שליטה בחבל (בדומה לגריגרי)
 • עיצוב גלגלון הלחיצה של הידית החדשה מאפשר גלישה נוחה.
 • שרטוט התקנת החבל מופיע בחריטה על משטח המכשיר.
 • שער בטיחות על לחי המכשיר מאפשר התקנת החבל על המכשיר ללא ניתוק מוחלט של המכשיר מהטבעת/רתמה, מניעת נפילת המכשיר בעת התקנת החבל / מעבר תחנות וכדומה (כמו הדגם הנוכחי)

משקל מכשיר ה STOP החדש הוא 350 גרם בלבד, מעט יותר מהדגם הישן (326 גרם)

חומרים : אלומיניום (לחיים של המכשיר), גלגלונים מפלדת אל-חלד

תואם חבלים : 8.5 עד 11 מ"מ

תקנ(ים) – CE EN 15151-1

 


במכשיר STOP החדש לא ניתן יהיה להחליף גלגלונים, אפשרות הקיימת בדגם הישן, הודות לעמידות גבוהה כנגד בליה.

אגב זה הזמן להזכיר – למי שיש את הדגם הנוכחי של הSTOP והגלגלונים במצב שחוק, זה הזמן להזמין גלגלונים חדשים.

ניתן להזמין את הגלגלון העליון והגלגלון התחתון עם הידית.


רוצים אותו כבר? גם אנחנו :)

המכשיר יהיה זמין במחצית השנייה של 2019

קטלוגים חדשים של פצל לשנת 2019
שנת 2019 ממש בפתח ואנחנו שמחים להציג לכם את הקטלוגים החדשים לשנת 2019.
לצפייה לחצו על הלינק והקטלוג באנגלית יפתח או יישמר במחשבכם (לפי הגדרת כל מחשב בנפרד) בפורמט PDF.

תקנות ציוד מגן אישי PPE חדשות - ספטמבר 2018.


הוראות תקנה לציוד מגן אישי 89/686 כבר בת 30 שנה ומוחלפת בתקנה חדשה 2016/425. 
מאמר השאלות / תשובות בהמשך מפרט בקצרה את המידע הנוסף, ההשלכות וצורת ההטמעה של התקנות החדשות. 


קבלו כשירות לפידות את עיקרי השינויים העיקריים + לינק לפירוט המלא באתר הרלוונטי.

הקליקו להורדת המסמך בפורמט PDF